top of page

Hakkımda

Dağcılık sporu ile tanışmam 1995 yılında, henüz 12 yaşındayken babamın beni elimden tutarak İzmir'de bulunan İdadik Dağcılık Kulübü'ne götürmesiyle başladı. Bu spor için erken sayılabilecek yaşlarda önce günübirlik doğa yürüyüşleri ve kamplı faaliyetler, ardından kaya tırmanışları ve kulüp içi dağcılık eğitimleri ile devam etti. 1999 yazında, 16 yaşımda Aladağlar' da Emler ve Direktaş zirveleri,  2003 yazında, 20 yaşımda, Ağrı Dağı zirve çıkışı benim için önemli dönüm noktaları olmuştu. Takip eden süreçte yurtiçinde bir çok dağ ve teknik tırmanışlar yaptım. Bu spora daha fazla zaman ayırmak ve kendimi geliştirmek istiyordum.

 

2002 yılında Dağcılık Federasyonu'nun dağcılık eğitimlerine başladım ve 8 aşamalı eğitimlerini 2005 yılında tamamladım. Sonraki hedefim antrenör olmak, bildiklerimi ve tecrübelerimi insanlarla paylaşmaktı.


2010 yılında Dağcılık Antrenörü oldum ve aynı yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde dağcılık topluluğunda antrenörlüğe başladım. Bu kurumda 2019 yılına kadar 400 den fazla öğrenciye seminer ve eğitimler verdim. Öğrencilerle çeşitli tırmanışlar yaptım. Yine bu süre zarfında İzmir Nokta Koleji'nde ortaokul seviyesi tırmanış ve doğa sporları dersleri verdim. 

2017  yılında spor tırmanış eğitimlerini tamamlayıp spor tırmanış antrenörü oldum. 2017 yılından bu yana Eraslan Koleji' nde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine tırmanış dersleri verip öğrencilerimi yarışmalara hazırlamaya devam ediyorum.

Bugüne kadar ülkemizin pek çok ilinde, Türkiye Dağcılık Federasyonu  ve çeşitli dağcılık kulüpleri bünyesinde açılan çok sayıda eğitimde, binden fazla sporcuya her seviyede eğitimler verdim.


Dağcılık ve tırmanış hayatımdaki en anlamlı proje 2018 yılında, "Baba & Oğul Pamirlerin Zirvesinde" sloganı ile, Tacikistan Pamir Dağları'nda 2 x 7000 m üstü tırmanışlara babam ile birlikte katılmaktı.  İran ve Gürcistan'da 5000 m üstü tırmanışlar ile yurt içinde, yaz/kış birçok dağ çıkışı ve özellikle Aladağlar bölgesinde çok fazla zirve ve çok ip boylu teknik tırmanışlar gerçekleştirdim. 2021 yılında yapılan sözleşme ile Avusturya merkezli Austrialpine markasının Türkiye sporcusu oldum. Yine aynı yıl Temmuz ayında ekip arkadaşlarım Tunç Fındık ve Zorbey Aktuyun ile Gürcistan Kafkasların en önemli zirvelerinden biri olan Ushba Dağı Zirve çıkışı ile önemli bir tırmanışa imza attık.

Halen aktif olarak dağcılık ve spor tırmanışları yapıyor, dağ rehberliklerine devam ediyorum. Bunun yanında TDF bünyesinde, dağcılık kulüplerinde  ve eğitim kurumlarında antrenörlük yapmaya ve özel derslerle dağcılık ve spor tırmanış eğitimleri vermeye devam ediyorum.

 

                                                                                                                                                               Burak  Can ÖZTAŞ


 

bottom of page