top of page
  • Yazarın fotoğrafıBurak Can Öztaş

Aladağlar Emli Vadisi Geleneksel Tırmanış Rotaları "Smyrna" - "İlk Kurşun" - "Kordon"

Kulübümüzün faaliyet çeşitliliğini arttırmak, daha nitelikli ve yapılmayan tırmanışlara projelere destek vereceğinin duyurusunu yaptıktan sonra kafamda çok ip boylu geleneksel tarzda yeni tırmanış rotaları oluşturma planı belirmişti. Bunu hangi bölgede yapacağım konusunda ilk aklıma gelen yer ülkemizin en gözde dağcılık ve tırmanış bölgesi olan Aladağlardı. Burada ki belirlediğim yer ise tırmanış bölgesine yakınlığı ve iyi bir kamp yerine sahip olacağı için düşündüğüm yer Emli Vadisi girişi oldu. Bu tırmanışları daha öncede bir çok sefer birlikte tırmandığım dostum Mersin’ den Murat Canlı ve Giresun’ dan Cemre Demiröz ve Alt ekip olarak da İzmir’den dostumuz Cem Erçelik eşlik edecekti. Projeyi sunup kulübümüzden destek aldıktan sonra 10 temmuz 2019 sabaha karşı Cem’le birlikte aracımızla yola çıktık. 12 saatlik yolculuğun ardından Demirkazık Mümtaz Çankaya Dağ Evine vardık. Cemre sabah varmıştı. Murat ise bizden 2 saat sonra yanımıza verdi ve ekip bir aradaydı. Öncelikli plan 1 gün Kazıklı Ali vadisinde spor rotalarda tırmanış yapıp ısınmaktı.


Ertesi gün malzemelerimizi hazırlayıp sabah erkenden Aladağlar’ a her gittiğimde yanına uğradığım ve 20 yıldır tanıdığım değerli abim Ahmet Üçer’ in Pansiyonu Taurus Guest House’a uğrayıp o güzel meyve ağaçlı bahçesinde oturup çayını içtik. Ardından vadiye girdik ve akşam üzerine kadar çeşitli rotalarda tırmanışlar yapıp bence Aladağlar ın en güzel kamp yerlerinden birine sahip. Emli Vadisi Sarı Mehmedin Yurdu kamp alanına varıp çadırlarımızı kurduk. Emli vadisi geniş tabanlı yeşili bol devamında da ise iki kola ayrılıyor. Güney yönünde Mangırcı Boğazı, Doğu yönüne ise Belik ormanı devamında Akşampınarı, Kocadölek ve Avcıveli vadilerine gidiyor. Manzarası güzel suyu bol WC ve Duş imkanlarına sahip bunun yanında ise arabayla kolay gelinebildiği için haftasonları yerel halkın mangal yapmak için tercih ettiği bir yer konumunda. Biz hemen vadi girişinin sağ kolunda ki yüzeylerde rota açmayı planladık. Biraz gözlem yaptık. Akşam yemeğimizin ardından uyuduk.

_________________________________________________________________________________


12 Temmuz günü Sabah 8 de uyandık kahvaltımızı yaptık. Tırmanış rotasının altına kadar arabayla gidip ekipmanlarımızı hazırladık. İlk ip boyuna ben lider girecektim. Cemre ortadan gelip murat malzemeleri toplayacaktı. Cem ise alt ekip olarak fotoğraflamaları yapıp notlar tutacaktı. Saat 10:40 da ben tırmanışa başladım. İlk etap dik bacamsı bir yapıda yükselip küçük bir sete varıyor ve tekrar dik bir pasaj ve yine ağaçlı küçük bir sete vardım. Burada friend ve stoper kullanarak emniyet noktası oluşturdum.


Rota Adı: SMYRNA

Derece : V- / V (Max)

Tırmanılan Mt: 140

İp Boyu: 3

Süre : 3,5 saat

Ekip : Murat Canlı, Burak Can Öztaş, Cemre Demiröz


1. İp boyu 47 mt V

2. İp boyuna Murat lider girdi yine 4-5 mt lik pasajlar ufak setler ve yukselmelerle 6-7 ara emniyet noktası ve ağaç istasyon V- 45 mt

3. İp boyuna ben lider girdim 45 mt istasyonda 1 kum saati ve 2 friend kullandım. IV+

13:22 de ben tırmanışı bitirdim ve toplamda 140 mt 3 ip boyu bir rota oldu. Son istasyona kum saatine perlon bıraktık ve rotanın adına SMYRNA verdik genel derecesi V- / V derece.

Genel olarak sağlam kısa pasajlar içeren yer yer setli bir rota. Takozlar (friend – stoper – hegza) dışında hiçbir emniyet malzemesi kullanılmadı. 3. İp boyundan sonra sola doğru serbest yükselip sırt hattından kamp yerine inişimiz 20 dk sürdü. Yemek yiyip biraz dinlenip 2 rota için tekrar duvarın dibine geldik.2. Rota ilk tırmandığımız etabın biraz daha sağında kalan bir yüzey. Saat 17:00 gibi Murat Lider olarak tırmanışa başladı. Genel olarak sağlam yapıda takozların kullanıldığı toplamda 130 mt keyifli bir duvar rotasıydı. Son istasyonda kum saatine perlon bıraktık. Biraz serbest yükselerek sırttan ana kampa iniş yaptık. Toplamda 2 ayrı geleneksel rotayı çıkmış olmanın verdiği tatlı yorgunluk ve keyifle genel kritikleri yapıp yemeklerimizi hazırlayıp yedik.

Bu arada Ekim ayı başında Ankaralı Tırmanıcı dostum Ali Gürel ve arkadaşı bu rotanın ilk tekrarını yapmış olmaları da bizi ayrıca mutlu etti.


1. İp boyu Ağaç istasyon IV 47 mt

2. İp boyu murat lider tırmandı IV / IV+ kum saati ve 2 stopper istasyon 45 mt

3. Ben lider girdim IV / IV+ 34 mt tek kum saati istasyon


Rota Adı: İLK KURŞUN

Derece : IV / IV+

Tırmanılan mt: 135

İp Boyu: 3

Süre: 2 saat

Ekip: Murat Canlı, Burak Can Öztaş, Cemre Demiröz13 Temmuz cumartesi sabahı kalkıp kahvaltının ardından vadinin girişinde hemen sağda kalan burnumsu yapıda gözümüze kestirdiğimiz yerden tırmanacaktık. Hazırlıkları yapıp ben lider olarak rotaya girdim. Rotanın en kilit kısmı giriş etabında ki 4 mt’lik kısımdı. Burası V+ daha sonrasında kısa pasajlar ve küçük setli yükselmelerle görece daha rahat ilerliyorsun.


Rota Adı: KORDON

Derece : IV / V+

Tırmanılan mt: 145

İp Boyu: 3

Süre: 2 saat

Ekip: Murat Canlı, Burak Can Öztaş, Cemre Demiröz


1. İp boyu V / V+ ben lider girdim ve başlangıcı biraz sert bir kaç hamleyi içeriyordu. 50 mt ve kaya babasından istasyonu oluşturdum.

2. İp boyu V murat lider girdi. Takozlarla ara emniyet noktaları oluşturuldu. 44 mt ve kum saati istasyon. Buraya da perlon bırakıldı.

3. İp boyu V+ ben lider girdim. 46 mt ağaç istasyon

Bir süre III+ serbest yükselip sırt hattını yakalayıp aşağıya iniş gerçekleştirdik.
GENEL DEĞERLENDİRME


Rotaların isimlerinden de belli olacağı gibi İzmir’i anımsatsın istedik. Rotalar genel olarak sağlam yapıda bol çatlaklı ve emniyetliydi. Rotaların hepsi bol emniyet atacak yüzylere, geneli rahat, kilit dereceleri kısa ve dik pasajlardan oluşan, setli bir yapıya sahip. Rotaların tamamında Takoz ailesi (Friend stopper ve hegza) kullanıldı. Ana emniyet noktalarında ağaç kum saati ve kaya babaları mevcut ve 3 rotada da sabit noktalar perlonlar bırakıldı. Rotaların tamamında 3 kişi tırmandı ve liderden sonra ara tırmanıcı ve ardçı aynı ipte belli aralıkla birlikte yükseldi. Hareketli emniyet alındı ve zaman kazanıldı. Cem ise vadinin karşı tarafında ki yamaçtan bizleri izleyip fotoğraflayıp çeşitli notlar tuttu.


Kullanılan Malzemeler:

Çift ip 8.3 mm / Reverso / Takozlar Friend, Stopper, Hegza Çekiç, nutkey, halka ve açık perlonlar, yardımcı ip, Hms ve kilitli karabinalar


Bu Etkinliği desteklediği için kulübümüz İDADİK’ e çok teşekkür ediyoruz. Daha nicelerini yapmak umuduyla…..


76 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page